Zilele acestea se desfasoara la Baile Olanesti Divizia A pe echipe masculine (a doua liga ca valoare dupa Superliga). Participă zece echipe a câte șase jucători (obligatoriu un junior) printre participanți numărându-se doi mari maestri (Vadim Shishkin si Mihai Suba) si 9 maestri internationali.

Divizia A la sah 2012          

Dupa disputarea a 6 din cele 9 runde programate lupta pentru cele doua locuri care dau dreptul la a participa la editia viitoare a Superligii este mai disputata ca niciodata. Șase din cele 10 echipe mai au inca sanse de promovare, lupta anuntandu-se extrem de interesanta si pasionanta, in fiecare zi asistand practic la surprize.

Daca in prima runda favorita nr. 2 CSO Cugir a lasat un egal la mai slab cotata echipă din Deva, runda a doua a adus la sfârșit la retragerea echipei Potaissa Turda (care initial ar fi trebuit să conteze si pe serviciile marelui maestru Andrei Istrățescu), rămasă cu prea putini jucatori pentru a continua lupta spre disperarea căpitanului Toma Alin. Runda a treia a fost din nou una a surprizelor: CSO Cugir cu un nou egal (in fata celor de la Conpet Ploiesti) iar principala favorită Muncitorul Resita (cu cei doi mari maestri Vadim Shishkin si Mihai Suba in componenta) a pierdut surprinzător in fata celor de la Sah Club Galati, o echipă solidă pe toate mesele dar care incepuse prost turneul cu două infrângeri la Oltenia Craiova si CSO Cugir. Runda a patra a consemnat un neasteptat poate rezultat de egalitate intre liderul CS Otopeni (cu trei victorii in primele trei runde) si Sah Club Deva.

         

Runda a V-a a adus o altă bombă, Colosseum Giurgiu, echipă ce luptă pentru salvarea de la retrogradare a câștigat cu 3,5 la 2,5 meciul cu CSO Cugir. Runda a VI-a a adus si prima infrângere a echipei ce părea cea mai in formă – CS Otopeni care a pierdut cu 3,5 la 2,5 in fata celor de la Galati, care in urma acestei victorii au reintrat in lupta pentru promovare.

După șase runde conduce Muncitorul Resita cu 10 puncte, urmată de CS Otopeni cu 9 puncte, CSO Cugir si Sah Club Galati cu cate 8 puncte.De remarcat ca primele trei joacă intre ele in ultimele trei runde astfel că promovarea se va decide cel mai probabil in ultima rundă.

Mai jos aveti clasamentul si rezultatele de până acum ale jucătorilor pe mese.

Partidele live se pot vedea in fiecare runda pe site-ul www.sahlive.ro

Table/tie-breaks

Romanian Team National Championship 2012 – league A

Clasamentul dupa 6 runde

Rank Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 MP Res.
1 Muncitorul Resita * 2 4 5 6F 10 0
2 CS Otopeni * 3 6 9 0
3 CSO Cugir * 5 4 3 3 6F 8 2
4 Sah Club Galati 4 1 * 2 4 8 0
5 Sah Club Oltenia Craiova 2 4 * 3 5 6F 7 1
6 Conpet Ploiesti 3 3 * 3 7 1
7 Colosseum Giurgiu 2 1 3 * 5 0
8 Sah Club Deva 3 3 * 5 4 0
9 Sah Club 82-83 Bucuresti 1 ½ 2 1 * 6F 2 0
10 Sah Club Potaissa Turda 0F 0 0F 0F 0F * 0 0

Componenta echipelor cu punctajul jucatorilor

Romanian Team National Championship 2012 – league A

5. Muncitorul Resita (10 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 GM Shishkin Vadim 2496 UKR 1 1 ½ ½ + 1 5 6 83.3 2351
2 GM Suba Mihai 2424 ROU 1 1 ½ 1 + ½ 5 6 83.3 2265
3 IM Thesing Matthias 2399 GER ½ ½ ½ 1 + 1 6 75.0 2219
4 IM Busu Corneliu 2277 ROU ½ + 0 3 50.0 2133
5 NM Grozav Valeriu-Gheorghe 2170 ROU 1 1 0 0 + 3 5 60.0 2092
6 FM Pessi Emil-George 2183 ROU ½ 1 2 75.0 2139
NM Zaim Marian 2174 ROU 1 0 1 2 50.0 2081
I Stegariu Alexandru 2129 ROU ½ 1 0 ½ + ½ 6 58.3 1942

10. CS Otopeni (9 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 FM Georgescu Tiberiu-Marian 2391 ROU 1 1 ½ ½ ½ 0 6 58.3 2329
2 CM Pop Alexandru 2239 ROU 1 ½ 1 0 ½ ½ 6 58.3 2232
3 FM Daianu Cristian-Clement 2288 ROU 1 1 1 ½ ½ 0 4 6 66.7 2158
4 CM Dicu Razvan-Stefan 2232 ROU + 1 1 1 ½ ½ 5 6 83.3 2152
5 I Vasile Claudiu-Daniel 2110 ROU 1 1 0 ½ 1 5 70.0 2000
6 CM Toma Radu-Cristian 2208 ROU 1 1 1 1 ½ 5 90.0 1921
WCM Vasile Teodora 1958 ROU 0 0 0 2 0.0 1799

4. CSO Cugir (8 MP/2 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 IM Soltanici Ruslan 2433 MDA ½ ½ ½ + ½ 0 3 6 50.0 2361
2 IM Baltag Iulian 2391 MDA 0 1 1 + 1 ½ 6 75.0 2285
3 NM Barbu Iulian 2244 ROU ½ ½ ½ + ½ ½ 6 58.3 2243
5 FM Lupu Ovidiu-Jean 2284 ROU 0 1 ½ + 0 1 6 58.3 2138
6 FM Suciu Dinu-Simi 2146 ROU 1 1 ½ + ½ 1 5 6 83.3 2098
I Cordea David 2001 ROU 1 1 0 + 0 1 4 6 66.7 1918

8. Sah Club Galati (8 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 IM Carmaciu Lucian-Catalin 2409 ROU 0 ½ ½ 1 ½ 1 6 58.3 2402
2 CM Sandor Petrut 2238 ROU 0 0 ½ ½ ½ ½ 2 6 33.3 2329
3 FM Pribeanu Mihail-Dacian 2192 ROU ½ ½ ½ 1 4 62.5 2289
4 CM Paval George 2190 ROU ½ 0 1 1 ½ 3 5 60.0 2246
5 NM Gilea Lucian 2245 ROU ½ ½ 1 1 ½ 5 70.0 2153
6 I Martian Dragos-Daniel 2125 ROU 0 1 ½ 1 0 5 50.0 2111
I Sava Catalin-Vasile 2141 ROU 0 ½ ½ 2 25.0 2066
I Pisu Robert-Daniel 2043 ROU ½ 0 1 3 50.0 1836

3. Sah Club Oltenia Craiova (7 MP/1 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 FM Musat Adrian 2390 ROU 1 ½ + ½ ½ 1 6 75.0 2367
2 IM Ionescu Mihai 2339 ROU 1 0 + 1 ½ ½ 4 6 66.7 2296
3 CM Prodileanu Adrian 2223 ROU ½ ½ + ½ ½ 3 5 60.0 2261
4 NM Micu Iulian 2209 ROU ½ ½ + 1 ½ 0 6 58.3 2208
5 CM Barzanu Iulian 2216 ROU ½ ½ + ½ ½ 3 5 60.0 2133
6 NM Sandu Stefan-Marius 2267 ROU 1 0 1 2 50.0 2089
I Barbuleanu Serban-Ioan 1886 ROU ½ 1 + 1 0 0 6 58.3 2059

9. Conpet Ploiesti (7 MP/1 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 IM Milu Romeo-Sorin 2402 ROU 1 ½ ½ ½ ½ ½ 6 58.3 2370
2 NM Miroiu George Catalin 2337 ROU ½ 1 0 0 ½ ½ 6 41.7 2334
3 FM Posedaru Bogdan 2318 ROU 1 ½ ½ 0 ½ ½ 3 6 50.0 2257
4 FM Baciu Stefan 2226 ROU ½ ½ ½ ½ 1 1 4 6 66.7 2176
5 CM Acsinte Matei-Ionut 2024 ROU 0 ½ ½ 1 0 ½ 6 41.7 2123
6 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 2064 ROU 0 0 1 ½ 1 ½ 3 6 50.0 1923

2. Colosseum Giurgiu (5 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 NM Stanca Adrian 2199 ROU 0 ½ ½ ½ ½ 0 2 6 33.3 2390
2 FM Dinu Dumitru-Daniel 2274 ROU ½ ½ 0 0 0 ½ 6 25.0 2299
3 FM Zamfirescu Bogdan-Ionut 2108 ROU 0 1 0 0 1 4 25.0 2201
4 CM Nuta Dan 2153 ROU ½ 1 0 ½ ½ 0 6 41.7 2138
5 CM Petrescu Cristian 2039 ROU 1 1 2 2 100.0 2281
6 I Andronescu Madalin 2032 ROU 1 ½ 1 0 ½ 0 3 6 50.0 2057
I Munteanu Ali-Eduard 1977 ROU 1 + 1 0 1 ½ 6 75.0 2008

7. Sah Club Deva (4 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 IM Burnoiu Nicolae-Costel 2406 ROU ½ 0 ½ ½ ½ ½ 6 41.7 2405
2 IM Florescu Codrut-Constantin 2238 ROU 1 0 1 1 ½ ½ 4 6 66.7 2328
3 FM Hegedus Iuliu 2327 ROU ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3 6 50.0 2280
4 CM Bucur Stefan 2025 ROU 1 0 1 0 0 0 2 6 33.3 2211
5 CM Adam Ioan 2044 ROU 0 1 1 0 0 ½ 6 41.7 2134
6 I Bacila Mihai 1621 ROU 0 0 1 1 0 ½ 6 41.7 2020

6. Sah Club 82-83 Bucuresti (2 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
1 NM Geanta Horia-Ioan 2297 ROU ½ 0 ½ + 2 4 50.0 2406
2 NM Aldea Laurentiu-Ioan 2340 ROU 0 0 0 ½ ½ + 2 6 33.3 2340
4 NM Patrascu Andrei 2238 ROU 0 ½ ½ 0 ½ + 6 41.7 2300
5 CM Popescu Mircea 2107 ROU ½ 0 0 0 0 + 6 25.0 2237
6 CM Stefan Bogdan-Liviu 2127 ROU 0 0 0 ½ 1 + 6 41.7 2119
WNM Manicuta Monica 2117 ROU 0 0 0 2 0.0 2142
I Atomei Cristian 1924 ROU ½ 0 0 1 0 + 6 41.7 2033

1. Sah Club Potaissa Turda (0 MP/0 Res.)

Bo.   Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 Pts Gam. % Rtg-O
2 FM Toma Andreica Alin 2229 ROU 0 ½ ½ 2 25.0 2295
3 CM Fulop Francisc 2065 ROU 0 ½ ½ 2 25.0 2257
4 CM Almasan Calin-Ovidiu 1990 ROU 0 0 0 2 0.0 2198
5 I Sabau Beniamin-Anghel-Claudiu 2016 ROU 0 1 0.0 0
II Rus Calin-Ioan 1511 ROU 0 0 0 2 0.0 2132
CM Toma Pavel-Cornel 1611 ROU 0 ½ ½ 2 25.0 2120